Cesta: Aktuality / Večírek s novinami

Večer novinek a novin

V pátek navečer 7. listopadu 2014 se sešly děti v naší knihovně na připraveném programu Večera novinek a novin. Při povídání o nových knihách různých žánrů si je děti prohlédly a připomenuli jsme si vyhlášenou aktivitu z října „Zachraňme pohádky“ s prosbou číst starší i zcela nové tituly. Dominik nám přečetl ukázku z knihy O Vendulce a drakovi, jejíž děj je zasazen do jedné městské knihovny. Poté jsme přivítali našeho hosta Lucii Peterkovou z Českého rozhlasu Hradec Králové. Spontánní rozhovor byl zajímavý oboustranně: Lucka měla radost ze zvídavosti dětí a děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací z oblasti novinářského povolání. A což teprve, když si mohly vyzkoušet rozhovor, který je natáčený! Lucka jim pak ukázala, jak přeřeky či hluchá místa lze na počítači upravit tak, že rozhovor je jak od profesionála. Při znalostní soutěži Katky Voňkové bylo natáčeno vše a pak z toho znovu sestříhán velmi pěkný pořad. Mimo to jim byl přiblížen Karel Čapek se svými Devatero pohádkami a květnatou češtinou. Z knihy Jiřího Havla Překlepy a nedoklepy jsme Lucii coby redaktorce věnovali část nadepsanou „Co přehlédl nepozorný redaktor?“, z níž vybíráme ukázku: KRÁM SVATÉHO VÍTA MÁ POŘÁD CO NABÍDNOUT či NA OPONĚ NÁRODNÍHO DIVADLA VŽDY UPOUTÁ NÁPIS NÁROD V SOBĚ. Lucku jsme nakonec představili nejen jako redaktorku, ale i právničku, herečku a zpěvačku. Stihli jsme celý program, soutěže i živé pexeso, jen jsme se nestačili hostu pochlubit zahradou a stromem Boženy Němcové. Lucka nám slíbila, že za námi opět přijede a … víc prozrazovat nebudeme. Večer byl bezvadný díky všem, kteří tu byli.

Půjčovní doba

Oddělení pro děti: