Cesta: Aktuality / Petr Voldán představil své postřehy z Malty


Petr Voldán představil své postřehy z Malty

Další ze série cestopisných přednášek se uskutečnila v českoskalické městské knihovně ve středu 26. dubna 2017. Zároveň šlo o první povídání z nového cyklu „Postřehy odjinud očima Petra Voldána. Seriál odstartovalo vyprávění o Maltě. „Venku je počasí, že by psa nevyhnal a vy jste přišli“, vítal přítomné autor. Knihovna se přesto zaplnila do posledního místa.

Hned na úvod prozradil, proč je skoro doma ve Zlíči a jaký má vztah k našemu regionu. Petr pochází z Pardubic, ale bydlel také v Novém Městě nad Metují, v Josefově a pak v Táboře. Ze Zlíče pocházela jeho maminka a žili zde prarodiče, ke kterým jezdil již od dětství. Jejich domek v posledních letech opravil. S manželkou Naďou střídavě žije v Praze a v poslední době víc ve Zlíči.

Podvečerní beseda spojená s promítáním byla předpremiérovou „ochutnávkou“ nejnovější série České televize z cyklu Postřehy odjinud. Petr Voldán, dlouholetý rozhlasový reportér a zahraniční zpravodaj natočil se štábem ČT Ostrava už šesté pokračování jednoho z nejoblíbenějších televizních cestovatelských pořadů.

V knihovně odhalil tajemství maltských perel, vzácných bílých oliv, které rostou právě na tomto souostroví a připomínají perličky. Hovořil také o kostelech pro každý den. Na Maltě má totiž velký vliv katolická církev, která spravuje víc než 365 chrámů, takže teoreticky můžete každý den v roce zavítat do jiného. „A vyšlo by to i na přestupný rok“, dodal Petr Voldán s úsměvem.

V další reportáži představil loďky s božíma očima, kterými si Malťané zdobí svá plavidla. Jsou to oči Boha Hora, kterého uctívali staří Egypťané a na ostrovy ho „přivezli“ Féničané. „Když jsme se chtěli podívat s loďkami z očí do očí, musel jsem do vody. Měl jsem potápěčské brýle a loučil se s diváky tak, že jsem mluvil částečně do vody, takže bylo víc slyšet bublinky“ uvedl Petr Voldán.

Na závěr pozval diváky na další přednášku, která se uskuteční 31. května opět v Městské knihovně v České Skalici. Tentokrát se bude probírat Jižní Korea. Těšte se!

Text a foto Jan Holý
Fotografie z Malty poskytl Petr Voldán

 


Půjčovní doba

Oddělení pro děti:

 

pondělí: 7.00 - 8.00
  12:00 - 17:00
úterý: 7.00

-

8.00

středa:

do odvolání zavřeno

čtvrtek: 7.00 - 8.00
  12:00 - 17:00
pátek: 7.00 - 8.00

 

Půjčovní doba

v oddělení pro děti  

o letních prázdninách

pondělí:   8:00 - 11:00
  12:00 - 16:00
čtvrtek:   8:00 - 11.00
       

Oddělení pro dospělé:

 

pondělí: zavřeno
úterý: 12:30 - 17:30
středa: 12:30 - 17:30
čtvrtek: 12:30 - 17:30
pátek: 8:00 - 11:00
       

Vyhledávání

Loading