Historie Městské knihovny v České Skalici
Oznámením z kazatelny 27.7.1845 se začíná historie českoskalické knihovny. O její vznik se nejvíce zasloužil učitel Josef Arnošt Kolisko.
Snažil se zvýšit vzdělanost především mladé generace – založil školní knihovnu a ta měla sloužit i široké veřejnosti. Základ knihovny, složený většinou z darů, tvořilo 200 knih v 358 svazcích a několik map. Začátky byly však těžké a i když knihovna přestála ničivý požár v roce 1846 bez úhony, nevyhnula se finančním potížím. Vklad do Matice české vyřešilo uspořádání několika besed, kde se zpívalo, hrálo a deklamovalo, ale hlavně se vybralo dost peněz na uhrazení poplatku. V roce 1857 byl knihovníkem jmenován podučitel František Červený a v té době obsahoval fond již 751 svazků. Válečný rok 1866 přečkala knihovna v nově otevřené budově školy na náměstí.
10 haléřů za půjčení knihy
Před první světovou válkou byla knihovna umístěna v Žižkově ulici č.p. 331 v domě u pana Václava Postupy, v roce 1934 se přestěhovala do domu č.p. 4 na náměstí. Od roku 1921 inicioval Sokol zřízení nově koncipované městské knihovny a město navrhovalo využít knihy z knihoven Živnostenské besedy a Čtenářské besedy Boženy Němcové, k tomu však nedošlo. Na chod knihovny dohlížel výbor veřejné knihovny. Z jejich jednání se zachovaly zápisy. Díky tomu víme, že knihovníkem se od roku 1927 stal pan Jaroslav Baše. Zápisné činilo dvě koruny, poplatek za ztracenou legitimaci padesát haléřů a poplatek za půjčení jedné knihy deset haléřů. Výpůjční doba byla čtrnáct dní. Půjčovalo se každou středu od 18 do 19 hodin. V roce 1934 získala knihovna prostory po bývalé spořitelně i s částí zařízení – pultem, židlemi a osvětlením. V roce 1939 byl knihovníkem jmenován pan Josef Koubek, městský účetní. V té době již fond tvořilo 2035 knih ve 2353 svazcích, půjčovalo se v sobotu dopoledne a poplatek za půjčení dvou knih na jeden týden činil tři koruny. V roce 1944 byl nákupem knih pověřen učitel Jan Krtička. Po roce 1948 došlo k zániku Čtenářské besedy Boženy Němcové a ke sloučení spolkové knihovny s veřejnou.