Knihovna Česká Skalice
Česká Skalice

Vyšla brožura věnovaná pamětní desce obětem nacistického násilí 1939-1945

Brožura k pamětní desce

Dne 26. května 2021 vyšla v České Skalici útlá brožura věnovaná obětem nacistického násilí 1939-1945 u příležitosti obnovy pamětní desky na staré radnici. Původní pamětní deska totiž obsahovala několik nepřesností a chyb.

Novou desku a návrh úpravy celého prostoru provedl Lukáš Nývlt a jeho firma ACANTO arte, Police nad Metují. Bronzovou desku odlila Umělecká slévárna Horní Kalná. Lukáš Nývlt se svým kolegou desku nainstaloval 7. května 2021. O den později se uskutečnil pietní akt v komorním duchu, během kterého byla deska slavnostně odhalena. Kvůli opatřením vlády nebyla možná větší účast veřejnosti.

Text brožury připravila českoskalická rodačka, historička Věra Vlčková-Pokorná. „Tahle brožurka mi dala víc zabrat než kniha“, prohlásila spisovatelka s úsměvem. Nebylo totiž snadné dopídit se správných údajů. Na původní desce totiž byly chyby v příjmeních. Dlouho se nedařilo sehnat informaci o tom, kdy po válce byl tento pomníček instalován. Při pátrání v archivech autorce pomohli pracovníci Muzea Boženy Němcové Tomáš Vondryska a Jan Holý. V brožuře prezentované fotografie pocházejí z archivu muzea a ze soukromé sbírky Jana Holého. Některé historické fotografie jsou zveřejněny vůbec poprvé.

Brožuru vydalo město Česká Skalice v nákladu 200 kusů. O grafické zpracování se postaral Petr Vlček z novoměstského Atelieru Duplex. Tisk na kvalitní papír provedla Tiskárna Knopp rovněž z Nového Města nad Metují. Brožura je k dispozici v Regionálním informačním centru na třídě T. G. Masaryka v České Skalici a v Knihovně Barunky Panklové. Na obou místech si ji můžete zdarma vyzvednout. Objednat si ji můžete také na mailu zpravodaj@ceskaskalice.cz nebo na telefonním čísle 725 022 682.

Více o brožuře se dočtete v textu Věry Vlčkové-Pokorné, který vyjde v letním dvojčísle Českoskalického zpravodaje.

Strana 2-3

Titulní strana